آموزش

چرا بازاریابی دیجیتال؟ (قسمت هفتم-نهایی)

در مجموعه‌مقالاتِ آموزشیِ بازاریابی دیجیتالِ خط دید نشان دادیم که چگونه می‌توان یک راهبرد مؤثر برای بازاریابی دیجیتالی کسب‌وکار خود فراهم کنید. در بخش نهایی این مقاله، آخرین قدم را برمی‌داریم. وقت آن است که بدانیم راهبرد بازاریابی دیجیتال ما چقدر مؤثر بوده است؟

قدم هفتم: میزان مؤثر بودن بازاریابی دیجیتال خود را بسنجید

اکنون حتماً به‌سوی انتهای قیف بازاریابی و فروش خود حرکت می­کنید؛ ازاین‌رو لازم است تا عملکردهای فعالیت‌های بازاریابی مختلف خود را بررسی کنید؛ عملکردهای موفق را تشخیص دهید؛ و کمپین‌های ناکارآمد را حذف کنید و یا به‌طور سخت‌گیرانه‌ای اصلاح نمایید. در این بخش معیارهای سنجشی (متریک‌هایی) را برای نظارت و پیشنهادهایی را برای بهبود استراتژی بازاریابی اینترنتی بررسی می‌کنیم.

فرصت‌ها را شناسایی کنید

وقتی‌که فعالیت‌های بازاریابی خود را بررسی می‌کنید، تشخیص بدهید که چه چیزی باید بهبود بیابد. آیا می‌خواهید افراد بیشتری به وبلاگ شما بیایند؟ آیا می‌خواهید بازدیدکنندگان بیشتری از صفحۀ خانه خود را به مخاطبان بالقوه تبدیل کنید؟ این طرز تفکر را داشته باشید که باید دائماً در جستجوی فرصت‌های جدید باشید.

برای موفقیت یک معیار سنجش تعیین کنید

تقریباً در تمام موارد معیار سنجش شما باید قابل‌اندازه­گیری و دارای یک چارچوب زمانی باشد. به‌طور مثال « افزایش مخاطبان بالقوه وب‌سایت به میزان x درصد در y روز آینده.»

استراتژی خود را اصلاح کنید

تحلیل کنید که برنامه‌های شما چطور عمل می‌کنند. برای دستیابی به اهداف بازاریابی خود، هرچه را که انجام بیشتر آن فایده ندارد و انجام کمتر آن مفید است تغییر بدهید؛ یا هرچه را که مؤثر نیست اصلاح کنید.

عملکرد را ارزیابی کنید

مشخص کنید که آیا به معیارهای موفقیت خود دست‌یافته‌اید؟ اگر چنین است، پیگیرِ تغییرات باشید. اگر هنوز به معیار نرسیدید، ببینید چه چیزی را باید طور دیگری انجام می‌دادید. درهرصورت، به نظارت معیار ادامه بدهید تا مطمئن شوید که پیشرفت شما یک اثر طولانی‌مدت دارد.

معیارهای اندازه­‌گیری‌ای که باید پیگیری و گزارش داده شوند

برای اینکه این اصلاحات به‌واقع تأثیر داشته باشد، لازم است که عوامل کلیدی بسیاری را نظارت کنید. قبل از ورود به بحثِ چگونگی بهبود آن‌ها، ابتدا بررسی کنیم که معیارهای سنجش یا متریک‌های مرتبط چه هستند.

  • عملکرد وب‌سایت- مؤلفه‌های وب‌سایت شما مثل سئو، بهینه‌سازی تلفن همراه، و زمان بارگیریِ صفحه چقدر قوی است؟ می‌توانید میزان قوی بودن وب‌سایت خود را با ابزار نمره­‌گذار وب‌سایت [۱] بررسی کنید.
  • ترافیک– به‌طورکلی چند نفر به وب‌سایت شما می‌آیند؟ ببینید که چه کانالی بیشترین و کمترین بازدیدکنندگان را به وب‌سایت شما هدایت کرده است. این میزان‌ها را در نظر بگیرید، تکرارهای دوره‌ای داشته باشید و کمپین‌هایی را اندازه‌گیری کنید که بازدیدکنندگان را افزایش می‌دهد.

وب‌سایت گریدر + بازاریابی دیجیتال + Website grader

  • مخاطبان بالقوه- چقدر از ترافیک به مخاطبان بالقوه یا مشتریان بالقوه مبدل می‌شود؟ برای اطمینان از دائمی بودن جریان درآمدسازی این رقم باید دائماً رشد کند.
  • مشتریان- همیشه باید برای کسب مشتری در کمپین‌ها و کانال‌های خود نقشه‌ای داشته باشید. در این ماه چند فروش بسته‌اید؟ در مقایسه با عملکرد ماه قبل چگونه بوده است؟ توانایی مقایسه کردن برای سازمان‌های بازاریابی حائز اهمیت بسیاری است. نیازی به یادآوری نیست که با افزایش ارقام بازگشت سرمایه (ROI)، چقدر رئیس شما خوشحال خواهد شد!
  • هزینۀ کسب مشتری [۲](CAC) برای جذب هر مشتری جدید چقدر سرمایه‌گذاری می‌کنید؟ اگر در ابتدا بر روش‌های بازاریابی برون‌گرا[۳] تکیه کنید، مانند نمایش تجارت و ایمیل مستقیم[۴]، هزینه به ازای هر مشتری احتمالاً خیلی بالا باشد. اگر قدم‌هایی که در این مجموعه‌مقالات نشان داده شده دنبال کنید و بر بازاریابی ربایشی (درون­گرا) تمرکز کنید، پول زیادی را برای شرکت خود حفظ می­کنید.
  • بازدیدکنندگان جدید در مقایسه با بازدیدکنندگان تکراری– از کل ترافیک، چقدر از بازدیدکنندگان برای دیدن سایت بازمی‌گردند و چند فرد جدید آن را پیدا می­کنند؟ هر دو نوع بازدیدکنندگان مناسب هستند. جذب بازدیدکنندگان جدید به معنای یافته شدن از طریق کانال‌های مختلف است. جذب بازدیدکنندگان تکراری به این معناست که دلیل خوبی برای برگشتن افراد به وب‌سایت وجود دارد.
  • افزایش کارایی با کانال- آیا کانال‌های ارتقاءیافته یا منابع ارجاعی بیشترین ترافیک را به شما می‌فرستند؟ بر نتایج درازمدت متمرکز باشید نه جهش‌های ترافیکی کوتاه‌مدت که ممکن است از پوشش‌های خبری یا اعلامیه‌های مطبوعاتی حاصل شوند.
قیف فروش + Sales funnel
قیف فروش

راه­‌هایی برای پیشرفت کردن

کلمات کلیدی

از کلمات کلیدی و متغیرهای جدیدی از کلمات کلیدیِ هدف استفاده کنید تا ببینید که آیا موجب ترافیک ارگانیک بیشتر می­شوند؛ ازآن‌جهت که هر صفحه در وب‌سایت شما می‌تواند با کلمات کلیدی مختلفی همراه است، فرصت‌های بی‌شماری برای انجام این کار وجود دارد.

سئو

بررسی کنید که آیا تغییر یک عامل سئوی درون ­صفحه­ای ساده، می‌تواند بازدیدها را افزایش دهد. ازجملۀ عوامل درون ­صفحه‌ای[۵] عبارت‌اند از: عنوان‌های صفحه، تگ‌های متن‌های جایگزین تصویر، و هدلینگ‌­ها. یک آزمون ساده این است که سعی کنید به تمام عکس­های خود، متن جایگزین اضافه کنید تا ببینید که آیا ترافیک بیشتری را از جستجوی تصاویر گوگل ایجاد می‌کند؟

تبدیل‌ها

در فرم‌های تبدیل و صفحات هدف خود چیزهای جدیدی را امتحان کنید. به‌طور مثال طرح آن را با بالا قرار دادن فرم یا با افزایش تصویری که کاملاً با تصویر شما متفاوت است تغییر دهید. می‌توانید از آزمون آ/ب به‌طور روش ­شناسانه‌ای، برای افزایش نرخ‌های تبدیل خود استفاده کنید.

محتوا

تعیین کنید که کدام محتوا بیشترین ترافیک و مخاطب بالقوه را برای شما می‌آورد. به‌این‌ترتیب می‌توانید بر این محتوا بیشتر تمرکز کنید یا محتواهای دیگر را اصلاح کنید.

رسانه‌های اجتماعی

بررسی کنید که کدام کانال رسانۀ اجتماعی بیشترین بازدیدکنندۀ وب‌سایت و مخاطبان بالقوه را تولید می‌کند. مجدداً می‌توانید یا بر پلتفرم­های موفق رسانه‌های اجتماعی تمرکز کنید و یا سعی کنید که عملکرد خود را در پلتفرم‌های ناموفق بهبود دهید.

تغذیۀ مخاطب بالقوه و بازاریابی با ایمیل

شاید بیش‌ازحد یا کمتر از میزانی که باید ایمیل می‌فرستید. شاید دعوت به اقدام‌های ایمیل شما برای مخاطبتان مناسب نیست. همیشه به آزمایش کردن و آزمودن ادامه دهید.

منابع مطالعاتی دیگر در خط دید

بازاریابی دیجیتال ممکن است که مشکل و ترسناک به نظر برسد. اما با تسلط بر  هر تکنیک بازاریابی دیجیتال به‌طور قدم‌به‌قدم، می‌توانید آن را مدیریت‌­پذیرتر کنید و کم‌کم به نتایجی دست بیابید.  با این مجموعه‌مقالات بازاریابی دیجیتالِ خط دید، می‌توانید شروعی خوبی برای وارد شدن در میدان بازاریابی دیجیتال داشته باشید. برای مطالعۀ تمام مقالات مرتبط از راهنمای زیر استفاده کنید:

مزایای اصلی بازاریابی دیجیتال

ضرورت استراتژی کانال دیجیتال

چرا بازاریابی دیجیتال؟ (قسمت اول)

چرا بازاریابی دیجیتال؟ (قسمت دوم)

چرا با زاریابی دیجیتال؟ (قسمت سوم)

چرا بازاریابی دیجیتال؟ (قسمت چهارم)

چرا بازاریابی دیجیتال؟ (قسمت پنجم)

چرا بازاریابی دیجیتال؟ (قسمت ششم)

چرا بازاریابی دیجیتال؟ (قسمت نهایی-هفتم)

تولید محتوای آموزشی هدفمند و ارزشمند

هشت راهنمایی برای بازاریابی آنلاین نسل هزاره

بازاریابی اجایل چیست؟ آیا باید برای اسپرینت کردن وظایف شتافت؟


[۱] Website Grader

[۲] Customer Acquisition Cost

[۳] outbound marketing

[۴] trade shows and direct mail

[۵] on-page factors

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا